Pojemniki próżniowe do przechowywania żywności - dlaczego warto
Pojemniki próżniowe do przechowywania żywności – dlaczego warto?
5 czerwca, 2020
Pokaż wszystkie

Jaki filtr do mieszkania?

filtr-zmiekczajacy

Filtr do mieszkania powinien być dobrany do tego, jakie potrzeby mają jego mieszkańcy oraz w jakim stanie jest woda płynąca w ich wodociągach. Specjaliści przekonują, iż możemy dziś śmiało pić wodę prosto z kranu- po co nam więc filtry? Przede wszystkim chyba mało komu smakuje woda pita prosto z kranu. Jest ona często przesiąknięta posmakiem chloru jak i rur, przez które płynie. Ponadto może to być woda pełna kamienia, a w wielu przypadkach także metali ciężkich, a nawet zanieczyszczeń mechanicznych czy żelaza (np. na skutek awarii wodociągowej w bloku). Warto więc wyposażyć swoje mieszkanie w filtr do wody, by zawsze pod ręką mieć świeżą i czystą kranówkę.

Rodzaje filtrów do wody

Pierwszym z rodzajów filtrów jest w zasadzie nie filtr, a zmiękczacz wody. Jak sama już nazwa wskazuje, ma on za zadanie oczyścić naszą wodę z nadmiaru substancji, dzięki którym jest ona twarda i powoduje osad np. na szklankach czy kieliszkach. Ale twarda woda jest też niezwykle niebezpieczna dla działania sprzętów AGD w domach- dla pralek, dla czajników czy dla żelazek. Twarda woda znacznie skraca żywotność tychże sprzętów. Zmiękczacz wody nie filtruje jej, ale można go wzbogacić przez przyłączenie do niego filtra węglowego, który najlepiej ze wszystkich filtrów radzi sobie z zanieczyszczeniami.

Wspomniany już przed chwilą filtr węglowy to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na filtrowanie wody, a wszystko za sprawą właściwości absorpcyjnych węgla. Węgiel radzi sobie z zanieczyszczeniami mechanicznymi, jak również z metalami ciężkimi oraz wszelkimi substancjami, które psują smak, zapach i przejrzystość wody. Woda filtrowana filtrami z węglem aktywnym jest idealna do bezpośredniego picia jak i do przygotowywania na jej bazie potraw i napojów oraz do stosowania jej w sprzęcie AGD. Filtr węglowy można zamontować na głównym przyłączu wody w mieszkaniu. Jest on bardzo wydajnym i praktycznym rozwiązaniem na świeżą wodę.

Innymi jeszcze rodzajami filtrów są np. filtry mikrobiologiczne i filtry wykorzystujące odwróconą osmozę. To filtry, które idealnie wychwytują z wody wszelkie alergeny, wirusy, bakterie, cysty, osady i inne najdrobniejsze niepożądane zanieczyszczenia. Filtry tego typu wymagają wymiany wkładów filtrujących oraz membran co kilka miesięcy- średnio co pół roku.

I na koniec odżelaziacze- zdecydowanie bardziej dedykowane domom z własną studnią niż mieszkaniom. Pozwalają one wyeliminować z wody m.in. żelazo, mangan, siarkowodór oraz amoniak.

Filtry Dafi

Polska marka Dafi od lat oferuje swoim klientom dzbanki i butelki filtrujące, ale także całą gamę filtrów przepływowych, które świetnie sprawdzają się w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach. Montowane są one bezpośrednio w punkcie poboru wody, a ich działanie uzależnione jest od ich rodzaju. Filtr węglowy poprawia smak, barwę i zapach wody. Filtr z żywicy jonowymiennej znacznie ją zmiękcza. Filtr polipropylenowy skutecznie usuwa zanieczyszczenia mechaniczne (piasek, żwir czy rdzę). Filtr azotanowy to rozwiązanie do domów jednorodzinnych z własnym ujęciem, gdzie do wody przedostają się azotany pochodzące z okolicznych pól i nieszczelnych szamb, metale ciężkie i substancje organiczne.